علت داغ شدن گوشی آیفون

زمان مطالعه مطلب: 6 دقیقه

تمامی گوشی های آیفون در حین استفاده داغ می کنند. البته این اتفاق زمانی رخ می دهد که بیش از اندازه از گوشی آیفون استفاده کرده باشید. مدل های جدید آیفون معمولا در دمای 0 تا 35 درجه سانتی گراد کارکرد بدون نقصی دارند اما در صورت استفاده طولانی مدت دمای آنها بالا می رود.

داغ شدن آیفون موجب عملکرد نادرست آن می شود و حتی ممکن است باعث آسیب رساندن به این اسمارت فون شود و در نهایت مجبور به خرید آیفون جدید شوید. مشکل داغ شدن گوشی آیفون در تمامی مدل ها حتی در آیفون 14 نیز وجود دارد، بنابراین حل این مشکل برای کاربران آیفون امری ضروری است که می تواند از ایجاد خسارت جبران ناپذیری جلوگیری کند. حال این سوال برای شما پیش خواهد آمد که در چنین مواقعی چه اتفاقی برای گوشی خواهد افتاد و چکار کنیم تا گوشی خنک شود؟ در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد و با ارائه 10 ترفند ساده به شما کمک می کنیم تا مشکل داغ شدن iphone را برطرف کنید. اگر می خواهید بدون آسیب رساندن به گوشی در چنین مواقعی سریع مشکل را بر طرف کنید این مقاله را تا آخر مطالعه کنید.

علت داغ شدن گوشی آیفون

دلیل داغ شدن گوشی آیفون چیست؟

اجرای برنامه ها و بازی های سنگین باعث افزایش دمای پردازنده اصلی می شود و از آنجایی که بر روی پردازنده آیفون خنک کننده ای وجود ندارد در نتیجه موجب داغ شدن گوشی آیفون می شود. اگرچه اپل در مدل های جدید بهبودی هایی انجام داده و با به کارگیری پردازنده قدرتمندتر عملکرد روان تر را فراهم کرده است، اما در صورت استفاده نادرست حتی با خرید ایفون ۱۴ و یا آیفون 15 که جدیدترین گوشی های اپل هستند، همچنان این مشکل را خواهید داشت. در اینجا ممکن این سوال برای شما پیش بیاد که چرا گوشی ایفون داغ میکند، دلایل زیادی مبنی بر افزایش دمای گوشی آیفون وجود دارد که برخی از آنها حتی ممکن است باعث خراب شدن گوشی نیز بشود، از جمله آنها می توان به موارد پایین اشاره کرد.

  • قرار گرفتن گوشی آیفون در زیر نور خورشید
  • استفاده از آیفون در حال شارژ شدن
  • بازیابی فایل های بک آپ
  • استفاده از برنامه های گرافیکی
  • استفاده از GPS در مدل های قدیمی آیفون

دلیل داغ شدن گوشی آیفون چیست؟

آنچه که باید از داغ شدن گوشی های آیفون بدانیم

نکته مهم این است که تمامی گوشی های آیفون حتی مدل های جدید نیز در اثر استفاده بیش از حد داغ می شوند. این یعنی داغ شدن آیفون یک مشکل اساسی است و تنها مختص به مدل خاصی نیست، مثلا اینکه سری آیفون ۱۳ و یا مدل های قدیمی این مشکل را داشته باشند بلکه حتی در مدل های جدید نیز این اتفاق روی می دهد. مشکل داغ شدن گوشی ایفون با توجه به بالا بودن قیمت آن می تواند عواقب بدی به دنبال داشته باشد و مجبور شوید خسارات جبران ناپذیری را متحمل شوید.

دمای مجاز گوشی های آیفون چقدر است؟

مدل های جدید آیفون در دمای بین صفر تا 35 درجه سانتی گراد بهترین عملکرد را دارند و اگر دمای گوشی آیفون شما پایین تر از صفر درجه و یا بالاتر از 35 درجه باشد دچار اختلال می شود. در صورت عدم استفاده نیز در دمای -20 تا 45 درجه مشکلی نخواهند داشت و در شرایط رطوبتی نیز بنابه ادعای شرکت اپل، در رطوبت 5 تا 95 درصد عملکردی بدون مشکل و نرمال را خواهند داشت.

دمای مجاز گوشی های آیفون چقدر است؟

عواقب داغ شدن گوشی آیفون

در صورت داغ شدن آیفون پیغامی بر روی صفحه نمایش آن نمایش داده می شود که به شما می گوید دمای گوشی بیش از حد بالا رفته و باید آن را در جای خنک نگه دارید. در این مواقع اگر سریعاً و با استفاده از راه حل هایی که در ادامه آن را بیان می کنیم دمای گوشی را کاهش دهید مشکل برطرف می شود اما در غیر اینصورت ممکن است گوشی آیفون شما آسیب ببیند.

قیمت و مشخصات ایفون ۱۵ را در فروشگاه اینترنتی آترین کالا مشاهده کنید.

ده راه حل کاربردی در زمان داغ شدن گوشی آیفون

1- درآوردن قاب یا محافظ گوشی اولین ترفند برای خنک کردن آیفون

درآوردن قاب گوشی در هنگام داغ کردن آن یک راه حل اساسی است و بدون شک جواب می دهد. به همین دیل اگر از قاب محافظ استفاده می کنید پیشنهاد می شود در چنین مواقعی اولین کاری که باید بکنید درآوردن محافظ گوشی است.

2- با جدا کردن گوشی از شارژ سریع آن را خنک کنید

داغ کردن گوشی آیفون ممکن است در زمان اتصال به شارژ نیز رخ بدهد. بنابراین در چنین مواقعی اولین کاری که باید انجام دهید جدا کردن گوشی از شارژ است. با قطع شارژ گوشی دمای آن کاهش پیدا می کند و در کمترین زمان به حالت معمولی باز می گردد.

با جدا کردن گوشی از شارژ سریع آن را خنک کنید

3- آیفون خود را آپدیت کنید تا داغ نکند

کمپانی اپل به روزرسانی های مکرری را انتشار می دهد که باعث رفع مشکلات گوشی می شود و بعضا این آپدیت ها به مشکل داغ کردن گوشی نیز کمک می کنند. بروزرسانی گوشی آیفون یکی دیگر از راه های خنک کردن آن است که شما می توانید از طریق تنظیمات گوشی نسبت به آپدیت و ارتقاء آیفون خود اقدام کنید. اپل به تازگی IOS 17 را برای سری آیفون X به بعد منتشر کرده است و اگر گوشی شما قدیمی است، مثلا آیفون 12 دارید می توانید با آپدیت کردن آن به جدیدترین نسخه IOS مشکل داغ کردن را تا حدودی برطرف کنید.

آیفون خود را آپدیت کنید تا داغ نکند

4- بیرون بردن گوشی از ماشین ترفندی برای جلوگیری از داغ کردن

گذاشتن گوشی موبایل داخل ماشین و مخصوصا در صندلی جلو کار درستی نیست زیرا باعث داغ شدن آن می شود. به همین دلیل به کاربران پیشنهاد می شود که حتی در صورت باز بودن در نیز گوشی خود را داخل ماشین نگذارند.

5- قرار ندادن آیفون در معرض نور مستقیم خورشید ترفندی برای خنک ماندن

شما همیشه در سایه نیستید و گاهاً پیش میاد که در زیر نور آفتاب قرار بگیرید. در چنین مواقعی حتماً گوشی آیفون را داخل جیب و یا در داخل کیف و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. در غیر اینصورت نور خورشید باعث افزایش دمای گوشی شده و در نتیجه به سرعت داغ می شود. اگر در چنین مواقعی گوشی داغ کرد آن را در سایه قرار دهید تا خنک شود.

6 – بازی کرن به مدت طولانی دلیل اصلی داغ شدن آیفون

داغ شدن گوشی ایفون هنگام بازی امری عادی و طبیعی است و بازی کردن به مدت طولانی باعث بالا رفتن دمای آن می شود. گوشی Iphone در هنگام بازی مخصوصا بازی های گرافیک بالا به طور چشمگیری داغ می شود و در نتیجه گوشی هنگ و یا با کندی روبه رو می شود. پیشنهاد می شود به هیچ عنوان از گوشی آیفون برای گیم مخصوصا در طولانی مدت استفاده نکنید.

بازی کرن به مدت طولانی دلیل اصلی داغ شدن آیفون

7 – روشن ماندن مکان نما از عوامل رایج گرم کردن گوشی iphone

مکان نما به طور چشمگیری از آیفون کار می کشد بنابراین روشن ماندن آن به صلاح گوشی نیست. در واقع علت داغ شدن گوشی آیفون هنگام استفاده از اینترنت و GPS به دلیل استفاده از حجم بالای اینترنت امری طبیعی است و از دیگر مواردی که در هنگام داغ کردن گوشی آیفون باید مدنظر داشته باشید، چک کردن GPS گوشی است. به این منظور که در صورت روشن بودن باید فوراً آن را خاموش کنید.

خاموش کردن مکان نمای گوشی آیفون

8- بستن برنامه های پس زمینه راه حلی دیگر برای خنک کردن آیفون

وجود برنامه های فعال در پس زمینه ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد گوشی iphone شود. یکی از مواردی که در هنگام داغ شدن گوشی باید بررسی شود وجود برنامه های فعال در پس زمنیه گوشی است که در اولین قدم باید آنها را غیر فعال کنید. با این کار تا حدودی به آیفون کمک خواهدی کرد تا خنک شود.

9- حالت Airplane mode را فعال کنید

حالت Airplane mode یک ترفند ساده اما کاربردی است. با فعال کردن این قابلیت تمامی برنامه ها و امکانات حیاتی گوشی از جمله آنتن دهی، وای فای و بلوتوث غیر فعال می شوند و در نتیجه از فعالیت گوشی کاسته می شود. بنابراین اگر احساس کردید که دمای آیفون داره بالا می رود و ممکن است داغ کند حتما این گزینه را امتحان کنید.

روشن کردن حالت Airplane mode در آیفون

10 – خاموش کردن آیفون، راه حل نهایی

اگر تمامی موارد بالا را رعایت کردید و بازهم مشکل داغ شدن گوشی برطرف نشدن به عنوان راه حل نهایی به شما پیشنهاد می دهیم گوشی خود را خاموش کنید. گوشی را خاموش کرده و آن را در محیطی با دمای مناسب قرار دهید تا به صورت کامل خنک شود. شایان ذکر است که تعمیری بودن آیفون و تعویض قطعات فیک به جای اصلی نیز می تواند باعث بالا رفتن دمای گوشی شود و این مورد در مدل های استوک و دست دوم بسیار رایج است که با مطالعه مقاله تشخیص گوشی باز شده آیفون می توانید اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *