چگونه مدل تلویزیون خود را بفهمیم؟


Mohammad Mirzaiee

1 بهمن 1399
چگونه مدل تلویزیون خود را بفهمیم
زمان مطالعه مطلب: 6 دقیقه


اگر شما هم جزو آن دسته از کاربرانی هستید که مدل تلویزیون خود را نمی توانید تشخیص دهید و از بابت اصلی بودن آن نیز دچار شک و تردید هستید، در این مقاله به این شک و تردید پایان خواهیم داد و سعی خواهیم کرد به تمامی سوالات رایج در این زمینه همچون چگونه مدل تلویزیون خود را بفهمیم، تشخیص مدل تلویزیون ال جی، تشخیص مدل تلویزیون سامسونگ و تشخیص مدل تلویزیون سونی بپردازیم. در این مقاله به شما آموزش می دهیم که علاوه بر تشخیص مدل تلویزیون خود، چگونه کد خوانی کنید و هریک از این کدهای نوشته شده به چه معنی است؟ پس ادامه مطلب را از دست ندهید و تا آخر با ما همراه باشید.

چگونه مدل تلویزیون خود را بفهمیم؟

تشخیص مدل تلویزیون ال جی

اولین برندی که به چگونگی تشخیص مدل آن خواهیم پرداخت، برند ال جی است. تشخیص مدل تلویزیون های ال جی بسیار ساده است و می توانید برای استعلام این موضوع به پرچسب روی کارتن یا همان جعبه محصول مراجعه کنید. برچسب تلویزیون شامل یک سری کدها و اعداد است که می توان از طریق آن تمامی اطلاعات مربوط به تلویزیون را دریافت نمود. هریک از این پارامترهایی که در این بخش به آنها اشاره می کنیم می توانند برای تشخیص تلویزیون اصل از تقلبی نیز بسیار کاربردی باشد. در تصویر زیر یک نمونه از مدل های ال جی را آورده ایم تا ببینیم این کدها نشان دهنده چه اطلاعاتی هستند.

توضیحات کامل درباره کدخوانی و تشخیص مدل تلویزیون ال جی

سایز

اولین عدد قرار گرفته در سمت چپ، نشان دهنده و سایز تلویزیون است که با اینچ محاسبه می گردد. در تصویر بالا 55 نشان دهنده سایز و اندازه نمایشگر بر حسب اینچ است.

نوع نمایشگر

برای تشخیص نوع نمایشگر به کار گرفته شده در تلویزیون های ال جی می بایست به اولین حروف بعد از نمایشگر توجه کرد. در تصویر انتخاب شده ما S آمده است که نشان دهنده مجهز بودن تلویزیون به نمایشگر  Super UHD Nanocellاست.

حروف S  : نمایشگر Super UHD Nanocell

حروف U : نمایشگر UHD LED

حروف E : نمایشگر OLED

حروف L : نمایشگر LED

سال تولید

دیگر حروفی که بعد از حروف نمایشگر قرار می گیرد، سال تولید است. در تصویر بالا حروف M بعد از S آمده است که به ما نشان می دهد این محصول در سال 2019 توسط شرکت ال جی تولید و به بازار عرضه شده است.

حروف  N : سال 2020

حروف M : سال 2019

حروف K : سال 2018

حروف J : سال 2017

حروف H : سال 2016

سری ساخت

تشخیص سری ساخت تلویزیون های ال جی ساده است و کافی است که به اولین عدد آمده پس از حروف های نمایشگر و سال عرضه توجه کرد. در تصویر انتخابی ما سری ساخت تلویزیون 9 است و عددهای بعد از آن نیز معرف کامل مدل تلویزیون ال جی است.

کشور ساخت

یکی دیگر از بخش های بسیار مهم در تشخیص تلویزیون ال جی، کشور ساخت است. در این کد ارائه شده می توان مبدا کشور تولید کننده را تشخیص داد و بدون استناد به گفته های فروشندگان بتوانید کشور ساخت مدل تلویزیون خود را شناسایی کرد. مدل معرفی شده در تصویر که با حروف P آغاز می شود نشان دهنده کشور ساخت و تولید کننده محصول توسط اروپا است.

حروف W : کره جنوبی

حروف P : اروپا

حروف S : بریتانیا و سنگاپور

حروف A : ایالات متحده آمریکا

تیونر و طراحی

دو حروف باقی مانده نیز نشان دهنده تیونر و طراحی محصول است.

تشخیص مدل تلویزیون سامسونگ

شناسایی کردن مدل تلویزیون های سامسونگ بی شباهت با تلویزیون های ال جی نیست. برای تشخیص مدل تلویزیون سامسونگ، دو راه پیش پای مخاطبان قرار دارد که هریک از آنها می تواند شما را به جواب سوال خود برساند. البته لازم به ذکر است که بدانید هریک از این مؤلفه ها می تواند برای تشخیص اصل بودن تلویزیون سامسونگ نیز کاربردی باشد که در صورت پا برجا بودن شک و تردید بابت محصول خود می توانید مقاله نحوه تشخیص اصل بودن تلویزیون سامسونگ را مطالعه کنید.

  1. تلویزیون را روشن کنید. از بخش تنظیمات به قسمت Support و سپس به Contact Samsung بروید تا تنها با چند کلیک توانسته باشید مدل تلویزیون خود را پیدا و مشاهده کنید.
  2. تشخیص مدل تلویزیون از طریق برچسب جعبه محصول.

گزینه دوم نیز می تواند بسیار ساده باشد که با تماشای برچسب روی کارتن محصول می توان مدل تلویزیون را شناسایی کرد. البته در این بخش به شما کدخوانی تلویزیون های سامسونگ را نیز آموزش خواهیم داد تا بتوانید علاوه بر تشخیص مدل تلویزیون، به تمامی اطلاعات تلویزیون سامسونگ از طریق همین کدها نیز دست پیدا کنید. با یک نمونه از مدل های سامسونگ که در تصویر زیر آمده است مبحث خود را ادامه می دهیم.

توضیحات کامل کدخوانی تلویزیون سامسونگ و نحوه تشخیص مدل تلویزیون

سایز

بخش اول که در ابتدای کد واضح است، خودنمایی اعداد و ارقام است که همانند تلویزیون های ال جی، نشانگر اندازه صفحه نمایش تلویزیون است. برای مثال در نمونه آورده شده، سایز تلویزیون برابر با 65 اینچ است.

سال تولید

برای اینکه بدانید تلویزیونی که خریداری کرده اید در چه سالی تولید و عرضه شده است، باید به اولین حروف آمده بعد از سایز تلویزیون توجه کنید. در مثال بالا، T نشان دهنده تولید و عرضه این مدل در سال 2020 است که در این قسمت به حروف هایی که برای تعیین سال تولید تلویزیون های سامسونگ به کار گرفته می شوند اشاره خواهیم کرد. البته این موضوع در تلویزیون های کیولد متفاوت است و در بخش آخر سری تلویزیون ظاهر می شوند.

حروف T : سال تولید 2020

حروف R : سال تولید 2019

حروف N : سال تولید 2018

حروف M : سال تولید 2017

حروف K : سال تولید 2016

حروف J : سال تولید 2015

نوع نمایشگر

به دنبال نشانگر سال تولید، حروفی به کار گرفته می شود که نشان دهنده نوع نمایشگر و کیفیت تصویر است. در تلویزیون های سامسونگ، برای تشخیص کیفیت تصویر و نوع نمایشگر، کافی است که دومین حروف به کار گرفته شده بعد از سال تولید را مشاهده کنید که در صورت وجود کلماتی همچون S یا U می توان پی برد که از کیفیت تصویر 4K پشتیبانی می کنند و در صورت نداشتن نیز فاقد کیفیت تصویر 4K خواهند بود. به کار گرفتن کلمات U و S همچنین می تواند بیانگر نوع نمایشگر و فناوری به کار گرفته شده در آن باشند.

سری ساخت

یکی از بخش هایی که از دید مخاطبان پنهان می ماند، سری ساخت است. سری ساخت تلویزیون های سامسونگ را می توان به آسانی شناسایی کرد.اگر در پاراگراف های بالاتر بخش سری تلویزیون های ال جی را مطالعه کرده باشید، در تلویزیون های سامسونگ نیز موضوع تشخیص سری ساخت به همین صورت است. اولین عددی که بعد از نوع نمایشگر آمده، نشانگر سری ساخت تلویزیون است که در نمونه اشاره شده این عدد برابر با 8 است و اعدادی که به دنبال آنها می آید برای تفکیک دقیق مدل ها از یک دیگر است.

 تشخیص مدل تلویزیون سونی

تشخیص مدل تلویزیون سونی آخرین برندی است که در مقاله «چگونه مدل تلویزیون خود را بفهمیم» به آن اشاره خواهیم کرد. تشخیص مدل های تلویزیون سونی بی شباهت با تلویزیون ال جی و سامسونگ نیست و البته با تفاوت های نسبی نیز در نحوه تشخیص کشور ساخت و نوع نمایشگر همراه است که از طریق برچسب روی جعبه تلویزیون تمامی آنها را می توان از هم تفکیک کرد.

کدخوانی تلویزیون سونی و نحوه تشخیص مدل آن

کشور ساخت

در تلویزیون های سونی برای اینکه تشخیص دهیم، مدل تلویزیون خریداری شده توسط چه کشوری تولید و عرضه شده است، میبایست به حروف های ابتدای برچسب توجه کرد. در ابتدای برچسب تلویزیون های سونی از مخفف های KD و XBR استفاده می شود که KD به معنی تطابق با استاندارهای جهانی و XBR نیز به معنی استانداردهای کشور آمریکا است.

سایز تلویزیون

همانند سایر تلویزیون های سامسونگ و ال جی قسمت دوم کدها نشان دهنده سایز تلویزیون است که در نمونه اشاره شده سایز تلویزیون 49 اینچ است.

کیفیت تصویر

حروفی که بعد از اندازه نمایشگر قرار می گیرند، نشانگر کیفیت تصویر تلویزیون سونی است. در تلویزیون های سونی تشخیص کیفیت تصویر بسیار ساده است و کافی است که به حروف قرار گرفته بعد از اندازه نمایشگر توجه کنید تا بتوانید کیفیت تصویر تلویزیون را به آسانی تشخیص دهید. در نمونه ذکر شده کیفیت تصویر تلویزیون 4K است چرا که در تلویزیون های سونی، X نشان دهنده کیفیت 4K و W نیز نشانگر کیفیت فول اچ دی و ا چ دی است که می تواند برای تشخیص اصلی بودن تلویزیون سونی هم کاربردی باشد.

سری ساخت

اولین عددی که بعد از X یا W می آید، بیانگر سری ساخت و مدل تلویزیون سونی است که هرقدر این عدد بالاتر باشد در نتیجه آن کیفیت تصویر تلویزیون بالاتر خواهد بود. دو عدد پایانی نیز بیانگر تیونر و طراحی تلویزیون هستند.

سال تولید

حروف پایانی که در انتهای مدل تلویزیون به کار گرفته می شود، نشانگر این است که تلویزیون در چه سالی تولید و عرضه شده است. در نمونه ذکر شده، تلویزیون سونی در سال 2020 تولید شده است.

حروف H : سال 2020

حروف G : سال 2019

حروف F : سال 2018

حروف E : سال 2017

حروف D : سال 2016

کلام پایانی

در این مقاله سعی داشتیم تا موضوع «چگونه مدل تلویزیون خود را بفهمیم» را در سه برند اصلی و پرطرفدار سونی، ال جی و سامسونگ مورد بررسی قرار دهیم و به سوالات مهم مطرح شده در این زمینه پاسخ داده باشیم. در صورت هرگونه نقد و پیشنهاد یا سوالات دیگری که در این مقاله به آنها پرداخته نشده می توانید در بخش دیدگاه های کاربران بیان کنید و نظرات خود را با آترین کالا و کاربران در میان بگذارید.

4

4 دیدگاه

1 Trackback or Pingback

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *